Facebook Reklamları ile istediğiniz kriterlere uygun en doğru kitleye ulaşın!

Ülkemizde milyonlarca üyesi bulunan Facebook, sadece internet sitesi olmak haricinde dünya genelinde bir sosyallik platformu haline geldi. Kısa bir zaman süreci içerisinde dünyaya yayılan ve içinde bulundurduğu bilinçaltı sezgilerle beraber insanları bağımlılığa kadar götürdüğü açık bir şekilde görülebilen bu sosyal ağ, kısa bir zaman birimi içerisinde insanların hayatlarında önemli bir yere sahip olmayı başardı.

İnsanlar doğası ve toplumsal yapıların gerekliliği olarak devamlı bir iletişim halindedirler, insan günlük yaşantısında kendiyle bile her daim bir iletişim içerisinde olup düşüncelerini belirler ve bu düşünce sisteminde insan etrafında gerçekleşen olaylardan “haber alma isteği” ni ortaya çıkarır.

İnsanlar çevresinde olan bitenden haberdar olmanın haricinde, geçmiş zamanda hayatında bulunmuş ya da ulaşamadığı kişileri arıyor, bir nevi geçmişi karıştırıyor. Burada olay her ne kadar “masum” formatta sunulsa ve gözüksede, belirli bir süreç sonrasında ulaşılan kişiler sizi geriye götüren, yaşanıpta üzerinden geçmiş bir çok anı ve hatırayı hatırlatan bir hal ve o zamanki düşüncelerinizle sizi yine aynı yerde bırakıyor olabilir, bunu kimi insanlar iyi kimi insanlar kötü olarak niteleyebilir ve herkes için geçerli olmayabilir ancak önemli olan (önemliliğin dışında aracı da denilebilir) sadece Facebook’u nasıl kullanmak istediğiniz.

Facebook, hiç şüphesiz ki internet aleminde Google gibi kendini markalaşmayı başarabilmiş oluşumlardan biri haline geldi, sadece bir “internet sitesi” iken şuanda Amerika’nın en büyük “şirket” lerinden biri. Öyle bir şirket ki Microsoft bile Google’ın atakları karşısında boş durmamak için Facebook’un cuzzi rakamda hissesini (%2.6) satın alarak bir başarı elde ettiğini düşündü ancak diğer taraftan bakıldığında da Facebook, Microsoft ile akıllı bir anlaşmaya imza atarak iki taraf içinde “bu pazarda ben de varım” mesajını verdi.

Facebook’ta istediğiniz her türden insan bulabilmek sizlerinde bildiği üzere mümkün. Aktörler, futbolcular, basın mensupları ve akla gelebilecek her türden insan var bu da haliyle Facebook’u bir “Hedef Kitle” ve “Lezzetli Bir Pazar”a dönüştürüyor, bu arada unutmadan Facebook’dan bahsederken ardında bulunan 250 milyon kişilik bir nüfustan da bahsetmiş oluyoruz, hepsi birbirinden farklı lokasyonlardaki bu kadar çok insanı başka bir şekilde nasıl bir araya getirebilirsiniz? Ya da hangi oluşum bugüne kadar bunu başarabildi? Facebook bunu başarabildiği için bugün bu değere sahip. Facebook ile doğrudan hitap etmek istediğiniz kişilere kolayca ulaşabiliyorsunuz, bu da Facebook’u bir “internet sitesi” olmaktan farklı kılan ayrıcalıklardan biri.

Facebook, Sosyalleşme Ağı adı altında bir çok farklı amaç ve araç olarak kullanılabilecek herkese açık, geliştirilebilir bir platform, ve bu özgürlük onu insanlar cephesinde çekici kılıyor. Bundan bir kaç yıl öncesine gidersek 80630, Yonja ve benzeri bir akım olarak rekabetteki bir çok arkadaşlık sitesi ülkemizde kısa zamanda kazandığı popülerliği belirli bir geliştirilme sınırına sahip olması ve kısıtlı kalmasından ötürü zamanla harcadık. Facebook ise içinde barındırdığı API (Uygulama) sistemi ile adeta bir işletim sistemi gibi, kişiye özel bir kullanıcı hesabı oluşturuyor. İnsanların geliştirmesine açık olan bu platform sayesinde Facebook uygulamaları her geçen gün farklı kişilerin, farklı düşünce yapılarında ve farklı kişilere hitap eden uygulamalar oluşturmasıyla çığ gibi büyüyor ve bu uygulamalarla Facebook bir kez daha “arkadaşlık sitesi” tanımından uzaklaşıp, istenilen bir çok amacı gerçekleştirebileceğiniz bir araç haline geliyor. Facebook tarafından bakıldığı zaman ise devamlı güncel kalması ve her geçen gün kullanıcıların katkısıyla büyümesi anlamına geliyor. Kısacası biz buna Web 2.0 diyoruz.

Facebook ve Web 2.0

Kullanıcıların katılımını daha fazla site üzerine çekerek, onların katılımlarıyla büyümesini amaçlayan Web 2.0 sistemi, web geliştiricileri tarafından yapılan araştırmalar ve “en iyi sonuçlar” için yapılan çalışmalarda, günümüz zamanının internet sitelerinin insan hayatında nasıl yer aldıklarını ve sahip olduğu bu yer üzerinden site ile arasında nasıl bir bağ oluşturacağını kurguluyor. Geçmiş yıllara baktığımızda teknolojininde her geçen gün yenilenmesiyle, internet siteleri bile şekil değiştiriyor, her geçen gün ileri aşama kaydediyor. İnternet’in artık bir kitle iletişim aracı olduğunu ek olarak söylememe gerek yoktur herhalde. Eski internet siteleri, şuan ki gibi ziyaretçi ile birebir bağlantı kurmak yerine sadece amacına hitap ediyordu. Genel olarak İnternet belirli kitleler için lüks bir vizyondu. Ancak İnternet’in kısa zamanda tüm dünya geneline ulaşmasıyla dünya artık daha küçük bir yer haline geldi ve İnternet, insanların hayatlarındaki “kolaylık” kelimesine bir tanım oldu ve kimileri İnternet’i farklı amaçlar dahilinde kullanıp, günümüzdeki büründüğü hale kadar getirdi ve bu akım durmadan kendini yenileyecek, gelişmeye devam edecektir diye düşünüyorum. Özellikle tüm bu gelişmenin İnternet tarafındaki en önemli gelişmelerinden biride şüphesiz ki “Facebook” olarak hatırlanacaktır.

Facebook, farklı bir bakış açısından bakıldığında insanların hayattaki hareketlerini izleyen ve bunlarla insanların neye, ne için ulaşmak istediğini analiz eden bir laboratuar. Bu kadar çok insanın isteklerini, nelerden hoşlandığını, neyi sevip neyi sevmediğini bu kadar kolay bir şekilde öğrenebilmek gerçek hayatta bu kadar kapsamlı olarak yüzlerce yıl alır herhalde. Ancak Facebook, ne kimsenin ayağına gidiyor ne de kimseye seni “gözetleyelim” diyor. Kişi tüm bunları kendi isteğiyle, kendine göre yapıyor ancak bu da kişiyi kitaba ekliyor. Facebook, adı ile bütünleşmiş bir site amaç zaten sitenin adında saklı “Surat Kitabı” sayfaları çevir çevir insanla karşılaş :) Kendi amacıyla gayet uyumlu ve başarılı bir şekilde planlanmış bir proje. Bu da onu sahip olduğu konumu haketmesini sağlıyor.

Haluk YAMANER